6 zasad jak tworzyć bloga który pomoże pozycjonować stronę

6 zasad jak tworzyć bloga który pomoże pozycjonować stronę

Powszechnie wiadomo, że posiadanie bloga na stronie firmowej to bardzo dobry kanał przekazu treści marketingowych i dotarcia do nowych klientów. Publikowanie mediów czy też prowadzenie działań content marketingowych sprzyjają promocji i większej rozpoznawalności marki w Internecie, budują istotny czynnik SEO jakim jest site (ilość podstron witryny), rozszerzają krąg słów kluczowych użytych na stronie, a także podnoszą widoczność na tzw. długi ogon – mniej lub bardziej niszowe zapytania. Dzięki dodawaniu wartościowej treści i mediów na bloga klienci mogą dowiedzieć się więcej o nas i naszych usługach, a okresowe aktualizacje informują wyszukiwarkę, że nasza strona „żyje” – to również bardzo istotna rola jaką może spełniać nasz blog.

Jak widać blog na stronie firmowej to same plusy, a jego posiadanie staje się koniecznością. Jak w takim razie decydując się na prowadzenie bloga zadbać, aby spełniał swoje zadania, a dodatkowo pozytywnie oddziaływał na pozycjonowanie strony?

  • Twórz treści pod użytkownika, ale zoptymalizowane pod SEO

Tworzenie bloga musi mieć swój cel i w żadnym wypadku nie może być nim tworzenie treści wyłącznie pod pozycjonowanie. Tego typu blogi zazwyczaj są mało merytoryczne, a tym samym dają znikomy efekt. Publikowane artykuły powinny dogłębnie analizować dany temat dając tym samym odbiorcom nową wiedzę i informacje, które spowodują, że użytkownik uzna go za wiarygodne źródło danych. Mniej więcej tak samo działa robot wyszukiwarki – algorytm na podstawie kilkudziesięciu czynników potrafi z dużą dokładnością określić przydatność i merytorykę tekstu. Dlatego ważne jest tworzenie unikalnych, merytorycznych treści, nie zapominając jednak o odpowiedniej optymalizacji SEO – zadbanie o odpowiednią objętość tekstu, zawartość słów kluczowych w tekście, odwołanie się do źródeł, dodanie elementów multimedialnych, pogrubienie czcionki dla kluczowych informacji. Równie istotne jest odpowiednie zatytułowanie treści i opisanie danych meta.

  • Słowo pisane ważniejsze od obrazu

Wyszukiwarka interpretuje zawartość witryny na podstawie kodu html, dlatego jeżeli często dodajesz zdjęcia np. z wykonanych usług, ważne jest ich odpowiednie opisanie. Dodatkowo podstrony na których nie ma treści, a jedynie obrazy mogą paść ofiarą aktualizacji algorytmu – w przypadku dużej ilości takich podstron, algorytm wyszukiwarki Panda (biorący pod lupę zawartość witryny), może uznać naszą stronę za witrynę niskiej jakości i obniżyć pozycje w wyszukiwarce.

Dodając zdjęcia jako osobny artykuł powinniśmy przygotować klika zdań opisujących co znajduje się na grafikach i plikach multimedialnych.

  • Zadbaj o nagłówki

Chwytliwy nagłówek to klucz do sukcesu reklamy czy też artykułu, ale także istotny czynnik SEO. Każdy dobry copywriter zna zasady tworzenia chwytliwych nagłówków takie jak choćby wykorzystywanie liczb, niestandardowych przymiotników, używanie nagłówków pytających, prowokowanie i próby wzbudzenia kontrowersji. Dlatego też Internet zalewają nagłówki w stylu:

„Oszczędź już teraz 500zł miesięcznie na prowadzeniu firmy!”

„Jak zarobiłem 10 000$ w miesiąc?”

„100% skuteczności w walce z otyłością” itd.

Czy tego typu nagłówki są skuteczne? Okazuje się, że w wielu przypadkach tak, a o to przecież nam chodzi – żeby nasz artykuł dotarł do jak największej ilości odbiorców.  To na co powinniśmy zwrócić uwagę to umieszczenie w nagłówkach najważniejszych dla nas słów kluczowych. Ważne, aby nagłówek intrygował, ale również był zoptymalizowany pod wyszukiwarki. Często okazuje się to trudnym zadaniem, ale przy odrobinie kreatywności można pogodzić te dwa czynniki.

  • Promuj treść

Każdy nowo dodany artykuł powinniśmy promować w możliwie jak najszerszych kręgach. Dobrym sposobem na dotarcie do naszych czytelników jest wykorzystanie kanałów Social Media takich jak Facebook, Google+ oraz innych branżowych portali społecznościowych na których się udzielamy. Co prawda linki z tego typu serwisów nie mają wpływu na pozycję w wyszukiwarce, nie mniej jednak sprzyjają szybszemu zaindeksowaniu się nowych treści.

  • Używaj wtyczek wspomagających pracę bloga

Korzystając z popularnych systemów zarządzania treścią, jak choćby WordPress, mamy możliwość korzystania z niemal nieograniczonej ilości wtyczek do różnych zadań, zarówno do obsługi Social Media jak i wspomagających optymalizację. Warto testować różne rozwiązania i działanie wtyczek – możemy tu wykorzystać np.  wtyczkę All in One SEO do optymalizacji nagłówków i metadanych, Related Posts – do linkowania między wpisami i polecania innych artykułów, Digg Digg do promowania w Social Media czy Yeloni Exit Popup – bardzo ciekawą wtyczkę do zatrzymania użytkownika na naszej stronie. Tak naprawdę wtyczek dających rozmaite możliwości jest naprawdę sporo i warto je testować i stosować.

  • Systematycznie dodawaj nowe treści

Stworzenie bloga i dodanie do niego trzech artykułów nie przyniesie żadnego efektu. Tak jak w wielu dziedzinach tak i tu ważna jest systematyczność, upór i konsekwencja. Im częstsze aktualizacje tym lepiej – w optymalnej sytuacji nawet kilku krotne w ciągu jednego dnia. Oczywiście na taki zabieg potrzebne jest dużo pracy i środków. Co oczywiste nie każda firma ma odpowiednie zasoby, aby móc sobie na coś takiego pozwolić, jednak minimum jeden nowy wpis na blogu w miesiącu to niezbędne minimum, aby praca miała jakikolwiek sens.

 

Prowadząc bloga firmowego według tych kilku prostych zasad z pewnością pomożesz swojej stronie osiągnąć większy ruch i rozpoznawalność w Internecie. Zadając sobie pytanie czy warto – odpowiedź jest tylko jedna – TAK! Pamiętaj jednak, że wymaga to sporych nakładów pracy.

Kontakt
+48 602 61 33 90
Do góry